چاپ کردن این صفحه

گزارشی از حضور مرکز نور در شبکه‌های مجازی

یکشنبه, 30 آذر 1399 ساعت 10:15
  نویسنده: به کوشش: حامد مقیسه* این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تبليغات و اطلاع‌رساني

با پيشرفت فناوري اطلاعات و ضريب نفوذ اينترنت در جوامع، ناگهان شاهد ظهور شبکه‌هاي اجتماعي مجازي شديم؛ به گونه‌اي که ارتباطات و گفت‌وگوي کاربران با يکديگر، بسيار آسان گرديد. به تناسب اين تحول در عرصه فناوري، گام دوم نيز برداشته شد و با ارائه گوشیهاي هوشمند، ضريب نفوذ شبکه‌هاي اجتماعي سرعت گرفت.

ظهور اين تغييرات، آن قدر سريع بود که عقب ماندن نسلي نسبت به نسل بعدی، کاملاً مشهود و عيني گرديد. تلفن‌هاي هوشمند به صورت مداوم ارتقا پيدا میکردند و امکانات سخت‌افزاري و نرم‌افزاري بيشتري براي شبکه‌هاي اجتماعي فراهم میآوردند. به تناسب ارتقای سخت‌افزار، نرم‌افزارهاي ارتباطي نيز بسيار سريع رشد کرده يا حذف میشوند. تقريباً همه ما شاهد جابه‌جايي ميان چندين شبکه اجتماعي در طول پنج سال اخير بوده‌ايم.

با همه اين اوصاف، اين روند تغییر با سرعت ادامه دارد و معلوم نيست در آينده، فناوري اطلاعات چه محصول ديگري را ارائه خواهد داد و جامعه دچار چه تغییراتی در سبک و مدل زندگی خواهد شد. يکي از دستاوردهاي مثبت شبکه‌هاي مجازي، امکان تبليغات وسيع، آشنايي و شناساندن مراکز و مؤسسات به مخاطبانشان، آن هم با کمترين هزينه ممکن بوده است؛ درحالی‌که تبليغات گسترده تا قبل از اين فناوري، چندان همگاني نبود و تنها با صرف هزينه‌هاي بالا قابل انجام بود.

امروزه با داشتن ايده و خلاقيت مناسب، میتوان محتواهاي جذاب و مخاطب‌پسند توليد کرد و به‌راحتي در پيام‌رسان‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي منتشر نمود. اگر سليقه و خلاقيت به صورت درست در محتواها منعکس شده باشد، جذب مخاطب و موفقيت در تبلیغات قطعی خواهد بود. مؤسسات و شرکت‌های بسیاری، گرایش تبلیغاتی خود را به سوی تبلیغات مجازی برده‌اند و هیچ دور از ذهن نیست که در آینده‌ای نزدیک، تبلیغات محیطی و فیزیکی بی‌رونق شوند.

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در سال 1396 ضمن توجه به اهمیت تبلیغات و اطلاع‌رسانی مجازی، اقدام به حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نمود. سیاست‌گذاری اوّلیه این مرکز، شامل موارد ذیل بود:

 • ـ حضور در پیام‌رسان‌های پُرمخاطب ایرانی و برخی شبکه‌های خارجی، نظیر اینستاگرام؛
 • ـ تلاش برای تولید محتواهای خلاقانه و جذاب؛
 • ـ افزایش تعداد کاربران و مخاطبان کانال‌ها؛
 • ـ اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی کاربران از محصولات مرکز؛
 • ـ آموزش نکات و ترفندهای محصولات نور.

اینک بعد از گذشت چهار سال، تغییراتی در اهداف و سیاست‌گذاری‌ها لازم است تا بتوانیم حضوری بهتر و متناسب با نیاز کاربران داشته باشیم. افزایش کیفیت محتواهای طراحی‌شده، استفاده از اخبار و مطالب مورد استقبال کاربران، اطلاع‌رسانی به‌موقع و سریع، آموزش کارآمد و نکته‌گویی، افزایش تعداد کاربران محصولات نور در صفحات و کانال‌ها، ایجاد ارتباط دوسویه با مخاطبان، جذب کاربران بین‌المللی و غیرایرانی، از مهم‌ترین اهدافی است که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم.

مرکز نور و شبکه‌های پیام‌رسان فعال

مرکز نور در پیام‌رسان‌های: ایتا، سروش+، بله، گپ و آی‌گپ، دارای کانال رسمی است؛ به این معنا که نامه‌نگاری و مکاتباتی با مدیریت پیام‌رسان‌ها داشته‌ایم و وابستگی کانال نور به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی را برایشان قطعی کردیم. نشانه رسمی بودن کانال، درج تیک آبی‌رنگ در کنار نام کانال است که امیدوارم تا قبل از پایان سال بتوانیم در همه پیام‌رسان‌های داخلی، کانال نور را رسمی نماییم.

همچنین، در پیام‌رسان تلگرام نیز فعالیت داشتیم که با توجه به فیلتر شدن آن، دیگر فعالیت خود را ادامه ندادیم. البته در مورد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی فیلترشده، مشکلِ حل‌نشده در سطح کلان و کشوری وجود دارد که هنوز تصمیم کارشناسی دقیقی برایش گرفته نشده و سیاست مشخصی توسط مسئولان مربوطه، تعیین نگردیده است؛ به عنوان مثال، برای پشتیبانی کاربران غیرایرانی و حتی ایرانی، ما نیاز به حضور شبکه توییتر و فیس‌بوک داریم که محذورهای قانونی، مانع از این فعالیت است. امیدوارم که با کارشناسی دقیق، این مشکلات مرتفع گردد و یک بار برای همیشه، جایگاه پیام‌رسان‌های ایرانی و نسبتشان با پیام‌رسان‌های خارجی، مشخص گردد.

در حال حاضر، در پیام‌رسان ایتا بیش از 990 کاربر داریم و به امید خداوند در حال افزایش است. در پیام‌رسان سروش+، بیش از 6200 کاربر داریم. متأسفانه، با مشکلاتی که در این پیام‌رسان رخ داد، شاهد کوچ کاربران از این پیام‌رسان بودیم؛ اما فعالیت خود را در این پیام‌رسان نیز ادامه می‌دهیم. در پیام‌رسان‌های بله، گپ و آی‌گپ نیز کانال اطلاع‌رسانی داریم. به‌طورکلی، سیاست ما بر این است که پیام‌رسان‌های ایرانی را ازآنِ خود بدانیم و در آنها فعالیت داشته باشیم و از طرفی، کاربران نور در هر پیام‌رسانی که مایل هستند، به کانال نور دسترسی داشته باشند.

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هم با بیش از 8300 دنبال‌کننده به فعالیت می‌پردازیم و امیدواریم با سیاست‌گذاری بهتر و محتواهایی باکیفیت‌تر، بتوانیم مخاطب بیشتری را جذب کنیم. البته اینستاگرام، شبکه خاصی است و مخاطبان خاصی هم دارد. شرایط آن، مانند پیام‌رسان‌هایی دیگر مانند ایتا نیست؛ ولی حضور و فعالیت در این شبکه را لازم دیدیم و صفحه نور را در آن فعال کردیم. گفتنی است، شبکه‌های اجتماعی دیگری نیز هستند که با کارشناسی و بررسی بیشتر، حضور و فعالیت در آنها در دستور کار قرار خواهند گرفت.

هنوز در ابتدای راه هستیم

سعی می‌کنیم همسو با فضای رشد سریع فناوری، اقتضائات و ضرورت‌های روز را رصد نماییم و مطابق با آن، طرح‌ریزی و فعالیت کنیم. سعی ما بر آن است که گروه منسجم و کارآمدی در تولید محتواهای خلاقانه داشته باشیم. اصل مشتری‌مداری با رصد دائمی نیاز کاربران، دریافت نقدها، پیشنهادها و نظرات و واکنش به‌موقع به مطالبات و درخواست‌های کاربران نور، مهم‌ترین هدف ما از حضور در شبکه‌های مجازی خواهد بود. ازاین‌و، می‌کوشیم تا کاربران در هر شبکه‌اي که هستند، به اخبار، تازه‌های تولید و خدمات نور دسترسي داشته باشند.

امیدواریم کاربران شبکه‌هاي مجازي ضمن مشاهده طرح‌هاي جذاب، سریع و به‌موقع، در جريان اخبار، تازه‌ها، خدمات و پشتيباني، طرح‌هاي فروش و تخفيف، آموزش قابليت‌ها و امکانات هر محصول و مسائلی از این دست، قرار گيرند و تعامل دوطرفه ميان مرکز و مخاطب، همواره برقرار بماند.

لازم است که بهتر از گذشته، با همراهي کاربران نور، اطلاع‌رسانی و ارتباط دوسویه داشته باشيم. در همین راستا، منتظر دریافت نکات و نظرات همه کاربران و مشتریان خود در صفحات و کانال‌های رسمی نور هستیم.

براي عضويت در کانال نور، میتوانيد ID مرکز را در بخش جست‌جوی پيام‌رسان خود بنويسيد و به‌راحتي وارد کانال مرکز شويد. ID مرکز نور در پيام‌رسان‌هاي:

 • - ايتا، سروش و گپ: @noorsoft
 • - بله، آیگپ و اينستاگرام: @noorsoft_org

پی نوشت:

* مدیر اداره ارتباطات و تبلیغات مرکز نور.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: سه شنبه, 25 آذر 1399
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 78
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 72
بازدید 670 بار