تغییرات جدید در نرم افزار نور الأنوار 2

چهارشنبه, 30 بهمن 1381 ساعت 14:02
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

آشنایی جامعه اسلامی با قرآن کریم و نیز شناخت مفاهیم روح پرورِ آن، از جمله والاترین آرمان هادیان طریق دین بوده و خاصّه در عصر امروز بسیار حایز اهمیت می باشد. چنانکه انوار آسمانی این کتاب الهی، بشر را از اسارت مادّیت رهانده و به سرحدّ رشد و کمال رهنمون است.

در یک نگاه، برنامه نورالأنوار 2 که توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ارائه گردیده است، دارای متن کامل قرآن، دو قرائت ترتیل کامل قرآن با صدای استاد منشاوی و استاد شهریار پرهیزکار، چهار ترجمه فارسی، دو ترجمه انگلیسی و شش ترجمه به زبان های فرانسوی، آلمانی، ترکی، اسپانیولی، ایتالیایی و مالایی و نیز شامل 86 جلد تفسیر از تفاسیر معروف شیعه به زبان فارسی و عربی و حدود 100 مگابایت فیلم و صدها تصویر متناسب با مفاهیم مطرح شده در آیات قرآن کریم است.

نورالأنوار 2 برای عموم جامعه که قصد آشنایی با قرآن، مفاهیم، ترجمه، تفسیر و حفظ آن را دارند مفید است و نیز در سطح پژوهشگران برجسته علوم قرآنی که در صدد انجام کارهای موضوعی در مورد قرآن، شأن نزول ها، تحقیق در ریشه کلمات قرآن و به سامان رساندن پژوهش های نوین قرآنی هستند، بسیار سودمند می باشد.

ویژگی های منحصر به فرد این برنامه متنوع قرآنی، موجب شده است که از سوی مجامع معتبر علمی و فرهنگی جهان مورد توجّه و تقدیر قرار گیرد. از جمله می توان به کسب عنوان نرم افزارِ برتر در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رمضان 1419 ه.ق، و نیز نرم افزار برگزیده جشنواره خوارزمی 1378 ه.ش به عنوان نخستین دانش نامه چند رسانه ای قرآن کریم اشاره کرد.

نرم افزار نور الأنوار 2 در مدت انتشار با استقبال عمومی و جامعه قرآنی کشور روبرو شد و تاکنون هزاران لوح فشرده آن توزیع شده است.

با ورود ویندوزهای جدید در بازار مانند 2000 و XP ، برای سازگار نمودن این نرم افزار با ویندوزهای جدید، تغییراتی در نورالأنوار 2 ایجاد و با نام «نسخه جدید» عرضه شد.

تغییرات انجام شده در این نرم افزار در چهار قسمت می باشد که به این شرح است:

الف) محتوایی:

در تغییرات محتوایی آنچه حایز اهمیت است، افزودن لغت نامه مجمع البحرین به این نرم افزار است که خواست بیشتر محققان و کاربرانی بود که از این نرم افزار در پژوهش های قرآنی بهره می بردند.

در مورد ترجمه فارسی نیز ترجمه استاد الهی قمشه ای به جای ترجمه استاد خرمشاهی جایگزین گردید، و ترجمه انگلیسی قرآن کریم از یوسفعلی به جای ترجمه انگلیسی ایرونیگ قرار داده شد. اضافه شدن ترجمه های ایتالیایی و مالایی نیز از دیگر تغییرات محتوایی است که در نسخه جدید انجام گرفته که به این ترتیب، نسخه جدید با 13 ترجمه ارائه شده است.

نرم افزار نور الانوار 2

ب) کاربردی:

در تغییرات کاربردی، برخی بهینه سازی های کاربردی به منظور استفاده بهتر کاربران از قابلیت های برنامه صورت داده شده است. در هنگام جستجوی کلمه یا ریشه، پاسخ اجمالی به نمایش در می آید. همچنین هنگام مشاهده تفسیرِ یک آیه می توان از تلاوت قرآن استفاده نمود. از سویی، ارائه برخی اطلاعات مرتبط به هم که معمولاً یک پژوهشگر به آنها نیازمند است مانند: فضایل، تفسیر روایی، روایت مرتبط و شأن نزول آیات، به همراه امکان قرائت قرآن در یک کارتابل به نام « پژوهش » یک جا به نمایش در می‌آید که تسهیلاتی را برای محققان فراهم نموده است.

در قسمت دانشنامه، امکان بهره گیری از قرائت قرآن در تمامی کارتابل ها بجز کارتابل یادداشت قابل دستیابی است.

ج) فنی:

در تغییرات فنی با سازگار نمودن برنامه نورالأنوار با سیستم های عامل ویندوز 2000 و XP مشکل کاربرانی که به طور مکرّر از عدم سازگاری این نرم افزار با ویندوزهای جدید گله مند بودند، برطرف شد. پیش از این، کاربر می توانست به کمک نرم افزار نورنما 2001 این مشکل را برطرف سازد و یا خود، فایل های چهارگانه(1) با پسوند DLL را از شاخه System به شاخه System32 در ویندوزهای 2000 و XP کپی نماید و نورالأنوار 2 را روی ویندوزهای جدید اجرا کند. اما به منظور فراهم ساختن رضایت خاطر همه کاربران، در نسخه جدید نورالأنوار 2 ترتیبی اتخاذ شده که برنامه با ویندوزهای جدید سازگار گردد.

همچنین به منظور رعایت برخی نکات ایمنی در کپی برداری های غیرمجاز، شماره سریال (CD Key) برای برنامه در نظر گرفته شده است که هنگام نخستین اجراء، آن را از کاربر درخواست می کند. این شماره سریال در پشت قاب CD به چاپ رسیده است.

در انتهاء، باید به تغییرات گرافیکی نیز اشاره کرد. در نسخه جدید نورالأنوار، پنجره های برنامه به صورت تمام صفحه در نمایشگر به نمایش گذاشته شده و تمام حاشیه های تیره حذف گردیده است؛ به عبارت دیگر، رابط های گرافیکی از 480×640 به 800×600 تبدیل شده است.

در پایان به اطلاع کاربران عزیز می رسانیم که چنانچه نسخه اصل نورالأنوار 2 را در اختیار دارند، می توانند فقط با پرداخت 500 تومان، آن را با نسخه جدید این نرم افزار تعویض کنند.

پی نوشت:

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 23 بهمن 1381
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 26
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 1
بازدید 12043 بار
شما اينجا هستيد:خانه