تازه های اطلاع رسانی اسلامی 52

دوشنبه, 30 آذر 1394 ساعت 15:01
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نورلایب، شایسته تقدیر در اولین جشنواره کتاب مجازی؛

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به عنوان اولین و مهم ترین مجموعه فعال در عرصه بهره گیری از فناوری پیشرفته رایانه افزون بر نرم افزارهای علوم اسلامی، با به کارگیری نیروهای متخصص در زمینه وب، اقدام به راه اندازی پایگاه های گوناگون نیز نموده است که از آن جمله پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (نورلایب) می باشد. این پایگاه تاکنون ۸۰۰۰ عنوان کتاب تخصصی طیّ بیش از ۱۶۰۰۰ جلد در زمینه علوم اسلامی، و در موضوعاتی همچون: علوم قرآن و تفسیر، علوم حدیث، ادعیه و زیارات، نهج البلاغه، کلام و فلسفه، جغرافیا، تاریخ و سیره، فقه، اصول، اخلاق و عرفان، ادبیات و منطق، فرق و مذاهب اسلامی را ارائه نموده است. در طراحی این پایگاه، قابلیت های مفید پژوهشی و منحصر به فرد موجود در نرم افزارهای نور، و نیز قابلیت های فراوان مخصوص به شبکه که حتی در نرم افزارها قابل دستیابی نبوده است، مانند: پروژه های پژوهشی محققان، قفسه های کتابخانه شخصی کاربر و یا نمایه های موضوعات در نظر گرفته شده است. کتاب های موجود در نورلایب به صورت متنِ تصویری و حروف چینی شده و با درج فرمت های تخصصی در پایگاه قابل مشاهده است. با همت کارشناسان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به جهت ایجاد بسیاری از امکانات کتابخانه های آنلاین در پایگاه کتابخانه دیجیتال نور، این پایگاه موفق به کسب رتبه شایسته تقدیر در رشته کتابخانه آنلاین نخستین جشنواره کتاب مجازی شد. گفتنی است، نخستین جشنواره کتاب مجازی که به ارزیابی فعالیت های کتاب محور در فضای مجازی از طریق آرای مردمی می پردازد، هم زمان با بیست و سومین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نرم افزار «درس هایی از قرآن کریم» عرضه شد

به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و همکاری مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن، نرم افزار «درس هایی از قرآن کریم» تولید و در دسترس علاقه مندان علوم و معارف اسلامی، به ویژه دوستداران معارف و آموزه های قرآنی، قرار گرفت.

در این برنامه، متن و صوت کامل مجموعه مباحث درس هایی از قرآن کریم شامل موضوعاتی همچون: دینی، قرآنی، اخلاقی، تربیتی، علمی، اجتماعی و سیاسی که توسط مفسّر ارجمند، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۰ ارائه شده، قابل دسترسی می باشد. همچنین، دسترسی به فهرست درختی مباحث بر اساس ترتیب زمانی، قابلیت جست وجو در فهرست درختی و متن جلسات، ارتباط بین عناوین فهرست، صوت و متن هر جلسه، امکان کپی برداری و ذخیره سازی متن جلسه دلخواه جهت استفاده های پژوهشی، ارائه امکانات متنوع صوتی به منظور بهره مندی آسان از صوت جلسات، امکان استفاده در رایانه و دستگاه پخش صوت، از جمله ویژگی های این نرم افزار به شمار می رود.

عرضه نرم افزار «درختواره کلام اسلامی»

نرم افزار درختواره کلام اسلامی، به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی عرضه شد. این برنامه ارائه دهنده متن کامل ۳۱ عنوان کتاب کلامی در ۵۲ جلد، شامل: التوحید (شیخ صدوق)، کشف المراد، شرح المواقف، شرح المقاصد، ابکار الافکار، تصحیح اعتقادات الامامیه، الذخیره فی علم الکلام، تلخیص الشافی، تجرید الاعتقاد، منهاج الکرامه، الرساله السعدیه، اصل الشیعه واصولها می باشد. عرضه مباحث کلامی بر اساس ساختار علم کلام و به صورت نمودار درختی، مشتمل بر شاخه های: مبادی علم کلام، امور عامه، جواهر، اعراض، توحید، نبوت، امامت، عدل، معاد، فِرَق و مذاهب، در موضوعات گوناگون، از ویژگی های این نرم افزار است. امکان دسترسی کاربران به موضوعات مورد نظر، از طریق: «درختواره» و «نمایه های مکمل»، امکان جست وجو در درختواره به دو صورت: «واژه ای» و «لفظی»، قابلیت ترکیب تکواژه ها یا الفاظ درختواره کلام، در دو محور: «ترکیب پیشنهادی» و «ترکیب اختیاری»، جست وجو به روش های گوناگون در الفاظ و عبارات متن و فهرست کتاب های برنامه، ارتباط دوسویه میان دو یا چند شاخه در یک باب یا ابواب مختلف کلامی، استخراج فهرست های گوناگون، امکان محدود کردن حوزه پژوهش، توضیح اصطلاحات کلامی بر اساس ۱۱ ماخذ معتبر، از جمله قابلیت های پژوهشی این نرم افزار کلامی است. گفتنی است، درختواره کلام، نمایی از عناوین کلی و جزیی علم کلام می باشد که به صورت طبقه بندی شده در شاخه های منظم عرضه شده است. این درختواره بر مبنای اصول اعتقادی و مستفاد از کتاب هایی همچون: «کشف المراد» و «ابکار الافکار» می باشد که بر کتب و متون متعددی از منابع کلامی قابل تطبیق است.

کانال اطلاع رسانی صدای قرآن در تلگرام راه اندازی شد

کانال اختصاصی پیام رسان تلگرام با عنوان «صدای قرآن» توسط رادیو قرآن راه اندازی کرده است. کاربران از این پس می توانند جدیدترین رویدادهای قرآنی رادیو قرآن و کشور، شاهکارهای تلاوت مصری و ایرانی، همین طور جدیدترین تواشیح و دیگر مطالب قرآنی مورد علاقه خود در قالب: عکس، فیلم، صوت و متن را در پیام رسان «صدای قرآن» دریافت کنند. مخاطبان برای استفاده از کانال صدای قرآن باید پس از نصب آخرین نسخه پیام رسان تلگرام بر روی گوشی های هوشمند خود، با کلیک روی نشانی https://telegram.me/sedayequran وارد کانال اطلاع رسانی صدای قرآن شده، پس از ورود، گزینه join (پیوستن) را انتخاب کرده، به کانال صدای قرآن بپیوندند.

 تولید نسخه جدید نرم افزار «حکومت اسلامی»

فصلنامه علمی ـ پژوهشی «حکومت اسلامی» که ارائه کننده اندیشه و فقه سیاسی اسلام و تداعی کننده نهضت علمی و عملی امام خمینی(ره) در جهان معاصر است، می کوشد تا بستری عالمانه و منطقی برای طرح این گونه مباحث و تفکر و تأمل درباره آن را فراهم سازد. به منظور استفاده بهتر اندیشمندان و پژوهشگران از این فصلنامه علمی، نرم افزاری به همین منظور به کوشش مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری تهیه و عرضه گردیده است. در این نرم افزار، می توان به متن و تصویر کامل ۷۴ شماره از فصلنامه علمی ـ پژوهشی حکومت اسلامی انتشاریافته از سوی مرکز تحقیقات علمی زیر نظر دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، دسترسی داشت.

از جمله محتوای موجود در این کتابخانه، می توان به چند ویژه نامه در موضوعات ذیل اشاره کرد: اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)، ابعاد حکومت علوی، مباحث سیاسی عاشورا، اندیشه سیاسی شهید مطهری، نماز جمعه، نظارت و پرسشگری، مسئولیت و پاسخگویی، عدالت اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، دولت نبوی.

نرم افزار «کتابخانه میراث مکتوب» رونمایی شد

نرم افزار «کتابخانه میراث مکتوب» با حضور جمعی از اندیشمندان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی رونمایی شد.

متن ۲۴۰ عنوان کتاب در ۴۹۰ جلد از آثار مرکز پژوهشی میراث مکتوب، در محورهای: همایش ها و نکوداشت ها، نسخه برگردان ها، میراث ماوراء النهر، متن پژوهی و نسخه شناسی، متن شناسی، کتاب شناسی، فهرست نسخه های خطّی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عربی، رسائل، جشن نامه ها، تفاسیر شیعه، تاریخ و جغرافیا، ارج نامه ها، از جمله محتوای ارائه شده در این برنامه می باشد. امکان مشاهده متن اصلی کتاب، جست وجو در بیش از ۶۸۰۰۰ عنوان باب و سرفصل کتب از طریق فهرست گزینشی، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه با امکان دسترسی به ریشه و مشتق کلمات، یادداشت برداری، ذخیره سازی، ویرایش و چاپ متن، از جمله قابلیت های پژوهشی این نرم افزار به شمار می رود. گفتنی است، نرم افزار کتابخانه میراث مکتوب، حاصل همکاری و مشارکت مرکز پژوهشی میراث مکتوب و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است که مراحل تولید را طی نموده و در آستانه تکثیر نهایی قرار دارد.

تولید آثار حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره)

مرکز نور در ادامه تولید و عرضه آثار ناب اسلامی و انسانی در قالب کتابخانه های دیجیتالی و در راستای پاسداشت و حفظ میراث ارزشمند عالمان دینی، کتابخانه الکترونیکی مجموعه آثار حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره) تولید شد و به زودی در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. در این برنامه، متن ۴۷ عنوان کتاب در ۱۰۵ جلد از آثار حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی، به زبان عربی و فارسی، در موضوعاتی مانند: فقه، اصول فقه، عقاید و معارف اسلامی، حدیث، رجال، دعا، اخلاق، تاریخ اسلام و زندگی نامه ارائه شده است. در این نرم افزار، استفاده از صوت دروس معظمٌ له شامل: خارج اصول و خارج فقه (مباحث: قضاء، حدود، دیات، قصاص، شهادات، صلات، خیارات و طهارت) برای کاربران امکان پذیر می باشد.

آداب المتعلمین والمسترشدین، استفتائات جدید، دروس فی مسائل علم الاصول، موسوعة الزیارات، الموسوعة الرجالیة، الانوار الالهیة فی المسائل العقائدیة، منهاج الصالحین، ارشاد الطالب فی شرح المکاسب، شعائر حسینی، تنقیح مبانی الاحکام، از جمله کتب ارائه شده در این نرم افزار است. امکان مشاهده متن اصلی کتاب، قابلیت ارتباط و مقایسه بین متون، قابلیت جست وجو به روش ساده و پیشرفته در متن کتاب ها، امکان محدود کردن دامنه نمایش و جست وجو ، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه و نیز امکان یادداشت برداری، از قابلیت های پژوهشی این برنامه است.

مجموعه کتاب ویژه محرم در نرم افزار اندرویدی «همراه نور»

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، مجموعه کتاب ویژه ماه محرم را در قالب بسته ای شامل ۲۳ عنوان کتاب به صورت رایگان در نرم افزار اندرویدی همراه نور عرضه کرد.

فهرست کتاب های این مجموعه به شرح ذیل می باشد: سه مقتل گویا در حماسه عاشورا / ترجمه: عقیقی بخشایشی، عبد الرحیم؛ زندگانی امام حسین بن علی (علیه السلام)، بررسی و تحلیل (ترجمه): قرشی، باقر شریف؛ مقتل أبی مخنف: ابومخنف، لوط بن یحیی؛ عاشورا: صفایی حائری، علی؛ ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی: رضوی اردکانی، ابو فاضل؛ تحقیق در باره اول اربعین حضرت سید الشهدا (علیه السلام): قاضی طباطبایی، محمدعلی؛ پیام های عاشورا: محدثی، جواد؛ وارثان عاشورا: صفایی حائری، علی؛ از حسین (علیه السلام) تا مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف): فوادیان، محمدرضا؛ مقتل الحسین (علیه السلام): اخطب خوارزم، موفق بن احمد؛ نگاهی بر زندگی چهارده معصوم (علیهم السلام) ترجمه أنوار البهیة: قمی، عباس؛ تحلیلی از زندگانی امام سجاد (علیه السلام): قرشی، باقر شریف؛ زندگانی علی بن الحسین (علیهما السلام): شهیدی، جعفر؛ زندگانی چهارده معصوم (علیهم السلام): مظاهری، حسین؛ قرآن (خط عثمان طه)؛ احکام نوجوانان: صافی، لطف الله؛ احکام بانوان: مکارم شیرازی، ناصر؛ استفتائات جدید: مکارم شیرازی، ناصر؛ رساله توضیح المسائل: بهجت، محمدتقی؛ احکام پزشکی: مکارم شیرازی، ناصر؛ رساله توضیح المسائل: امام خمینی و سایر مراجع؛ منتهی الآمال: قمی، عباس؛ فضایل پنج تن (علیهم السلام) در صحاح ششگانه اهل سنت (ترجمه): حسینی فیروزآبادی، مرتضی.

گفتنی است که نرم افزار« همراه نور»، واسطه ای است برای ارائه کتب الکترونیکی که توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تهیه شده است و قابل اجرا بر روی سیستم عامل اندروید ۲.۳ و بالاتر می باشد.

از جمله قابلیت های این نرم افزار می توان به: امکان تنظیم حالت مطالعه در شب، نشانه گذاری صفحات کتاب و همگام سازی آن با حساب کاربری، پیمایش در کتاب از طریق فهرست عناوین و صفحه، جست وجو در متن کتاب ها، امکان انتخاب و ارسال متن با استفاده از قابلیت های گوشی، بارگذاری کتاب ها از حافظه و امکان ایجاد فهرست علاقه مندی ها، اشاره نمود.

تولید مجموعه آثار و دروس علی محمدی خراسانی

نرم افزار مجموعه آثار و دروس استاد علی محمدی خراسانی به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد.

این برنامه شامل متن کامل ۱۲ عنوان در ۳۹ جلد کتاب، مشتمل بر تألیفات استاد علی محمدی خراسانی و دیگر آثار مرتبط، شامل موضوعات: اصول فقه، فقه استدلالی، فقه فتوایی، منطق و عقاید می باشد. همچنین، دسترسی به دروس صوتی استاد علی محمدی خراسانی، شامل: باب حادی عشر، منطق مظفر، معالم الأصول، اصول الاستنباط (حیدری)، اصول فقه مظفر (جلد ۱ و ۲)، کفایه الأصول (جلد ۱ و ۲)، رسائل (مباحث: استصحاب، برائت، قطع و ظن)، مکاسب (مباحث: مکاسب محرمه و خیارات) و لمعه (الروضه البهیة، ۲۸ باب) برای کاربران امکان پذیر است. منهاج الأصول، شرح کفایة الأصول، شرح مکاسب، شرح تبصره علامه حلّی، کوثر فقه (شرح تحریر الوسیله) و شرح منطق مظفر، از جمله کتاب های ارائه شده در این مجموعه می باشد. مشاهده متن اصلی کتاب، ارتباط و مقایسه بین متون، جست وجو به روش ساده و پیشرفته در متن کتاب ها، امکان محدود کردن دامنه نمایش و جست وجو، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه و نیز امکان یادداشت برداری، از مهم ترین قابلیت های پژوهشی این نرم افزار است.

راه اندازی سامانه دسترسی از دور نور (سداد)

سامانه دسترسی از دور نور (سداد نور)، از جمله پایگاه های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است. وظیفه این پایگاه، فراهم سازی امکان دسترسی به نرم افزارهای نور از طریق اینترنت و بدون نیاز به نصب برنامه ها و همچنین، اجرا در بسترهای ویندوز، مکینتاش، اندروید و آی.او.اس است.

بر کسی پوشیده نیست که امروزه نرم افزارهای نور، به ابزارهای مهمی در پژوهش های اسلامی تبدیل شده اند. با ورود تلفن های هوشمند و تبلت ها، بازار از سلطه رایانه های رومیزی و سیستم عامل ویندوز خارج شده است. تنوع سیستم عامل ها، نیازمندی به اجرای مجموعه محصولات نور در پلتفرم های مختلف را به وجود آورده است. در همین راستا، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تصمیم گرفت راه حلی برای پوشش این نیاز بیابد. از آنجا که محصولات مرکز دارای حجم فراوانی بوده و جهت اجرا نیازمند امکانات سخت افزاری قوی می باشد، امکان عرضه برنامه کاربردی آنها روی تبلت ها و تلفن های هوشمند با توجه به محدودیت های آنها وجود ندارد. به همین دلیل، با توجه به فراگیرشدن استفاده از اینترنت، مرکز تصمیم گرفت از مدل vDesktop برای عرضه محصولات خود در این بسترها استفاده کند.

در حال حاضر، تعداد ۶۰ نرم افزار در موضوعات گوناگون در سامانه سداد نور ارائه شده است.

گفتنی است، در مرحله آزمایشی این سامانه، اشتراک سه ماهه رایگان به تعداد محدودی از کاربران تعلق می گیرد.

علاقه مندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر، به پایگاه اینترنتی سداد نور به نشانی sadaadnoor.ir مراجعه نمایند.

 مجموعه آثار خواجه نصیرالدین طوسی ۲

دومین نسخه از نرم افزار فاخر مجموعه آثار خواجه نصیرالدین طوسی(ره) به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد.

این برنامه شامل متن کامل ۶۰ عنوان رساله و کتاب در ۷۳ جلد، شامل: تألیفات خواجه نصیرالدین طوسی(ره) و کتب مرتبط با آثار ایشان به زبان عربی و فارسی، در موضوعاتی چون: حکمت، کلام، اخلاق، منطق، عرفان، فقه، نجوم و تاریخ می باشد. همچنین، ارتباط ۲۸ عنوان شرح، ترجمه، حاشیه و تعلیقه با متن اصلی آنها، مانند: تجرید الاعتقاد با کشف المراد و سایر شروح، المحصل با نقد المحصل، الاشارات والتنبیهات با شرح خواجه و سایر شروح، امکان پذیر است.

 نرم افزار «حدیث المنجی» تولید شد

نرم افزار آثار سید مرتضی مجتهدی سیستانی با عنوان «حدیث المنجی» با تلاش شرکت خدمات نور رایانه سپهر (وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی) تولید شد.

این برنامه شامل ۷۱ جلد از آثار استاد سید مرتضی مجتهدی سیستانی، مشتمل بر ۲۰ جلد کتاب به صورت متنی و ۵۱ جلد به صورت تصویری، به زبان های: فارسی، عربی، انگلیسی، آذری، اردو، اندونزیایی، بلتی، سندی، گجراتی و هندی می باشد. اسرار موفقیت، هدف و اراده (انگلیسی)، دولة الإمام المهدی(علیه السلام) (عربی)، انتظار (آذری)، صحیفه رضویه (اردو)، آشنایی با معارف (اندونزیایی)، صحیفه مهدیه (بلتی)، یقین (سندی)، تکامل علم و فرهنگ (گجراتی) و تکامل معنوی (هندی)، از جمله کتبی است که این نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین، دسترسی به ۸ جلد اثر اعتقادی (تهیه شده با اِشراف و بازنگری معظم له)، به زبان های: فارسی، عربی، انگلیسی، اردو و سندی برای کاربران فراهم است.

 

نرم افزار «روشنای دل» تولید شد

نرم افزار آثار حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی غضنفری با عنوان «روشنای دل» به همت شرکت خدمات نور رایانه سپهر (وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی) تولید شد.

این برنامه مشتمل بر متن کامل ۱۵ عنوان کتاب فارسی و عربی و ۲۴ مقاله فارسی، از آثار حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی غضنفری، در موضوعاتی مانند: علوم قرآن، تفسیر، حدیث، فقه، اعتقادات، کلام، اخلاق (فضایل و رذایل)، سیاسی، اجتماعی و عمومی، می باشد. ره رستگاری، حکومت اسلامی در نهج البلاغه، اخلاق در قرآن و سنّت، تجوید قرآن، مبانی تشیع، منابع تسنن، التکرار فی القرآن، الاضواء الفقهیة (رساله فی البلوغ)، از جمله کتبی است که این برنامه به کاربر ارائه می دهد. همچنین، دسترسی به متن قرآن کریم به همراه ترجمه و امکان جست وجو در آیات، برای کاربران امکان پذیر می باشد.

 توزیع نرم افزار رایگان «قرآن و امام حسین(ع)»

مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن، اقدام به تولید نرم افزار اندرویدیِ «قرآن و امام حسین(ع)» جهت استفاده در تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها کرده است.

این نرم افزار، شامل متن کتاب «قرآن و امام حسین(ع)» با قابلیت جست وجو در متن و نمایش با قلم و اندازه های مورد نظر کاربر است. زیارت مجازی حرم امام حسین(ع) و معرفی شبکه های اجتماعی مربوط به حجت الاسلام والمسلمین قرائتی، از دیگر امکانات این برنامه به شمار می رود. در این کتاب، سیمای امام حسین(ع) و اهداف آن عزیز و مسائل کربلا و صحنه هایی که پیش آمد، در قالب قرآن مطرح شده است. علاقه مندان می توانند جهت استفاده، برنامه را به صورت رایگان از طریق پیوند زیر دانلود و نصب کنند:

http://gharaati.ir/Htmls/APK/Qoran%20Va%20Emam%20Hosein-1.0.apk

 تولید و عرضه نرم افزار «نامه جامعه»

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی که در تولید کتابخانه های الکترونیکی تلاش های ارزشمندی را به ثمر نشانده، سعی می کند محتواهای مورد نیاز کاربران را همسو با ابزارهای پژوهشی در اختیار ایشان قرار دهد. این بار طیّ همکاری با جامعة الزهراء(سلام الله علیها) اقدام به تولید و عرضه نرم افزار «نامه جامعه» نموده است.

این نرم افزار، شامل ۱۱۱ شماره از ماهنامه «نامه جامعه» وابسته به جامعة الزهراء(سلام الله علیها)، مشتمل بر موضوعات: فرهنگی، اجتماعی، ادبی، هنری و معارف اسلامی می باشد. امکان مشاهده متن اصلی کتاب، ارتباط و مقایسه بین متون، محدودکردن دامنه نمایش و جست وجو، دسترسی به متن قرآن کریم، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت نامه و نیز امکان یادداشت برداری، برخی از قابلیت های پژوهشی این کتابخانه الکترونیکی است.

 

تولید مجموعه آثار آیت الله محمد امینی گلستانی ۲

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در ادامه تولید و ارائه آثار ناب اسلامی و انسانی در قالب کتابخانه های دیجیتالی، به تهیه دومین نسخه از نرم افزار مجموعه آثار آیت الله محمد امینی گلستانی اقدام نموده است. این برنامه، شامل متن کامل ۱۹ عنوان کتاب در ۲۱ جلد از آثار ایشان در موضوعات: اعجاز قرآن، امام زمان(علیه السلام)، عصر بعد از ظهور، پیشگویی های چهارده معصوم(علیهم السلام)، فلسفه قیام و عدم قیام ائمه(علیهم السلام)، حقوق، عقاید، خداشناسی، دعای فرشتگان برای آدمیان، رحمت الهی، مباهله، نفیسه خاتون(علیها السلام)، آب و حیات، ازدواج و زندگی، زلزله اردبیل، زندگی نامه و سخنرانی می باشد. همچنین، در بخش نگارخانه این نرم افزار، دسترسی به تصاویر و فیلم های مربوط به معظم له برای کاربران امکان پذیر است.

 

 کانال های تلگرامی «درس هایی از قرآن» راه اندازی شد

 چهار کانال تلگرامی درس هایی از قرآن حجت الاسلام قرائتی منتشر شد.

 مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن، در تلاش است تا با استفاده از شیوه های جدید ارتباطی، معارف و مفاهیم ناب قرآنی که طی 40 سال تبلیغ حجت الاسلام والمسلمین قرائتی منتشر شده، به شکل مناسب در این عرصه ترویج نماید. در همین راستا، با ایجاد صفحه رسمی در نرم افزار اینستاگرام با نام وی، به ارائه روزانه یک تصویر نوشته برگرفته از تفسیر مناسبتی اقدام کرده است.

 همچنین با ایجاد چهار کانال در نرم افزار تلگرام به تولید و ارائه محتوای دینی در این محیط پرمخاطب اقدام کرده است. کانال های اختصاصی تلگرام، قابلیت جدیدی است که در آخرین نسخه تلگرام به آن اضافه شده است. علاقه مندان می توانند با استفاده از پیوندهای زیر در کانال های اختصاصی مربوط به حجت الاسلام والمسلمین قرائتی عضو شده و به صورت روزانه مطالب مذهبی و قرآنی دریافت کنند؛ در کانال تفسیر قطره ای قرآن کریم، به صورت روزانه تصویر، صوت، فیلم و متن تفسیر نور حجت الاسلام قرائتی از ابتدای قرآن ارائه می شود:

 http://telegram.me/mohsen_gharaati

 کانال درس هایی از قرآن کریم که متن های کوتاه و تصویرنوشته های منتخب از برنامه های درس هایی از قرآن در این بخش تهیه و عرضه می شود:

 http://telegram.me/garaati

 کانال نکته های ناب که روزانه فیلم های گزیده از برنامه های درس هایی از قرآن، تفسیر قرآن و سایر سخنرانی های ایشان با زمان کوتاه حدوداً یک دقیقه ای قرار داده می شود:

 http://telegram.me/mohsen_garaati

 کانال کتابخانه اینترنتی حجت الاسلام قرائتی که آثار منتشرشده مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن با معرفی اجمالی به همراه پیوند دانلود رایگان برای مخاطبان در حال فعالیت است:

 http://telegram.me/mohsengaraati

تولید نرم افزار وصیت نامه امام خمینی(ره)

نرم افزار وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی(سلام الله علیه) به همت کارشناسان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و عرضه شد. این برنامه، شامل متن کامل وصیت نامه سیاسی ـ الهی حضرت امام خمینی(سلام الله علیه) به همراه درختواره موضوعی با محورهای: سیاست، فرهنگ، اقتصاد، اقشار و گروه های اجتماعی، مخالفان داخلی، نیروهای مسلح، جنگ تحمیلی و جهان اسلام است. متن ۳۷ عنوان کتاب در ۵۸ جلد از آثار موضوعی حضرت امام خمینی(سلام الله علیه) و دیگر کتب مرتبط، در موضوعات: اجتماعی، سیاسی، اخلاق، عرفان، عقاید، معارف اسلامی، شخصیت شناسی، انقلاب، حکومت اسلامی، روحانیت و دشمن شناسی، در بخش کتابخانه این برنامه قابل دسترسی است. همچنین، بخش نگارخانه مرتبط با معظم له شامل عکس و فیلم و نیز صوت کامل وصیت نامه با صدای: مقام معظم رهبری (مد ظلّه العالی) و حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی (رحمه الله علیه) می باشد.

 

نرم افزار «حکمت علوی» تولید شد

نرم افزار آثار دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی با عنوان «حکمت علوی» به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد. این برنامه، مشتمل بر ۵۷ جلد کتاب به زبان فارسی و عربی، در موضوعاتی همچون: قرآن، اهل بیت(علیهم السلام)، عرفان، اخلاق، تاریخ، فلسفه، عقاید و معارف اسلامی، سیاست، ولایت، دفاع مقدس، دعا، انقلاب اسلامی، عاشورا، شعر و شخصیت شناسی می باشد.

مرا به خانه حضرت زهرا(علیها السلام) ببرید، سیری در اندیشه دفاعی حضرت امام خمینی(ره)، عرفان اسلامی، سلوک منتظران، زن و دفاع در اسلام، شرح منازل السائرین، انسان شناسی، در محضر حافظ، دیوان منصوری و تاریخ الدفاع المقدس، از جمله کتبی است که این برنامه در اختیار کاربر قرار می دهد.

 راه اندازی کانال رسمی دارالقرآن خانه کارگر در تلگرام

دارالقرآن خانه کارگر با هدف تبلیغ و ترویج فعالیت های دینی و قرآنی در نظر دارد فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی با موضوعات: سبک زندگی، آموزش قرآن، ترویج دین و جلوگیری از هجمه دشمنان اسلام راه اندازی کند. در راستای انتشار اخبار و اطلاعیه های دارالقرآن خانه کارگر در فضای مجازی و بهره وری از ظرفیت شبکه های اجتماعی در دسترس، کانال رسمی دارالقرآن خانه کارگر در تلگرام راه اندازی شد. جهت عضویت در این کانال، لازم است به نشانی http://telegram.me/ketabequran مراجعه نمود. علاقه مندان همچنین می توانند با دنبال کردن صفحه اینستاگرام به نشانی https://instagram.com/ketabequran از دوره های آموزشی و آخرین اخبار دارالقرآن خانه کارگر مرکز و شعب آن در سراسر کشور در این شبکه مطلع گردند و یا با مراجعه به پیوند http://telegram.me/sabkezendegi11 از مطالب کانال سبک زندگی بهره مند شوند.

نرم افزار سید الساجدین(ع) تولید شد

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به مناسبت برگزاری همایش بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، اقدام به تولید نرم افزار سیّد السّاجدین(علیه السلام) نموده است. این برنامه، شامل ده ها عنوان کتاب درباره: ابعاد سیره و زندگانی امام سجاد(علیه السلام)، صحیفه سجادیه و رساله حقوق، به صورت متنی و تصویری، در زبان هایی همچون: فارسی، عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی، اندونزیایی و اسپانیولی می باشد. الصحیفة السجادیة، رساله حقوق، پیشوایان هدایت، حضرت امام سجاد(علیه السلام)، الفصول المهمة فی معرفة الائمة، بلاغة الإمام علی بن الحسین(خطب، رسائل و کلمات)، دیوان المنسوب الی الإمام السجاد(علیه السلام)، الوجیز فی سلوکیات شیخ المدینة، عصر الإمام السجاد سیاسیاً واجتماعیاً، نفحات من سیرة ائمة اهل البیت(علیهم السلام)، امام زین العابدین صفحة من دور الثقافی و جهاده السیاسی، از جمله کتاب هایی است که این نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین، دسترسی به مجموعه مقالات فارسی و عربی همایش بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، برای کاربران امکان پذیر است.

نرم افزار مجموعه آثار مجمع جهانی اهل بیت(ع) تولید شد

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، به مناسبت برگزاری ششمین اجلاس مجمع عمومی، نسخه اول از مجموعه آثار مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) را تولید نموده است. این نرم افزار، شامل صدها جلد کتاب از آثار مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)، به صورت متنی و تصویری، به زبان هایی مانند: فارسی، عربی، انگلیسی، اردو، تاجیکی، بنگالی، اندونزیایی، ترکی استانبولی، روسی و اسپانیولی می باشد. شیعه پاسخ می گوید، اعلام الهدایة( پیشوایان هدایت) در ۱۴ جلد، در مکتب اهل بیت(علیهم السلام)، آفتاب گردان در ۴۸ جلد، سیری در قلمرو شعر نبوی(صلی الله علیه وآله)، تحلیلی نو بر عقاید وهابیان، المرأة فی الجاهلیة والإسلام، از جمله کتبی است که در این برنامه ارائه شده است.

 

نرم افزار کنز الحقایق ۳ عرضه شد

سومین نسخه از نرم افزار مجموعه آثار آیت الله سید علی حسینی میلانی با عنوان «گنجینه حقایق ۳» به اهتمام مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شد. این برنامه، شامل متن کامل ۱۱۰ عنوان کتاب در ۱۶۴ جلد از آثار حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی، به زبان عربی و فارسی، مشتمل بر موضوعات: قرآن، حدیث، فقه، اصول، تفسیر، عقاید، امامت و تاریخ اسلام می باشد. نفحات الازهار، جواهر الکلام فی معرفة الامامة والامام، تحقیق الاصول، شرح منهاج الکرامة فی معرفة الامامة، عدالت صحابه، ناگفته هایی از حقایق عاشورا، با پیشوایان هدایت گر، مظلومیة الزهراء(علیها السلام) و الامام المهدی(علیه السلام)، در این کتابخانه الکترونیکی عرضه شده است. همچنین، در بخش نگارخانه این نرم افزار، دسترسی به بیش از ۶۷۰ جلسه درس صوتی از حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی در زمینه عقاید و معارف اسلامی به همراه تصاویر معظم له برای کاربران فراهم می باشد.

 عرضه مجموعه آثار آیت الله العظمی شهید صدر

مجموعه آثار آیت الله العظمی شهید سید محمد صدر، به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و عرضه شد. این نرم افزار، شامل متن کامل ۶۲ عنوان در ۹۸ جلد از آثار آیت الله العظمی شهید سید محمد صدر و دیگر منابع مرتبط با آثار ایشان، به زبان عربی، و فارسی و انگلیسی در موضوع: تفسیر و علوم قرآن، اخلاق، عقاید، مهدویت، سیره و تاریخ، احکام شرعی، اصول فقه، فقه، حقوق، خانواده، زندگی نامه، شعر و فیزیک می باشد. منة المنان فی الدفاع عن القرآن، بین یدی القرآن، موسوعة الامام المهدی(علیه السلام)، منهج الصالحین، ما وراء الفقه، منهج الاصول، فقه الموضوعات الحدیثة، فقه اخلاق، اضواء علی ثورة الحسین(علیه السلام)، الدر النضید فی شرح سبب صغر الجسم البعید، تاریخ غیبت کبری، فقه الفضا، کتاب الطهارة، محاضرات فی علم اصول الفقه، نظرات اسلامیة فی اعلان حقوق الانسان، رفع الشبهات عن الانبیاء، تکالیف مسلمانان در عصر غیبت، سروقامتان، مجموعه اشعار الحیاة، از جمله کتبی است که این نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهد. همچنین، در این برنامه امکان دسترسی به صوت دروس، سخنرانی ها و مواعظ آیت الله شهید سید محمد صدر برای کاربران فراهم آمده است.

 

نرم افزار «وهابیت و سلفیت چیست؟» عرضه شد

نرم افزار «وهابیت و سلفیت چیست؟» به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و به سفارش مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) تولید شد. این برنامه، شامل چندین عنوان کتاب در موضوع وهابیت و سلفیت، به صورت متنی و تصویری، به زبان هایی مانند: فارسی، عربی، انگلیسی، چینی، اردو و اندونزیایی می باشد. حقیقت آن گونه که هست، راه نجات، تحلیلی نو بر عقاید وهابیان، گفت وگوی بی ستیز، وهابیت بر سر دوراهی، الوهابیة فی المیزان، تاریخ وهابیت، زمینه های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنن، ابن تیمیه امام سلفی ها، برخی از کتاب هایی است که این نرم افزار به کاربر ارائه می دهد.

 

نرم افزار «تبیان» عرضه شد

نرم افزار تبیان، آثار موضوعی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید و عرضه شد.

این برنامه، شامل متن ۵۱ جلد از آثار موضوعی انتشاریافته از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) شامل اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) در موضوعاتی مانند: قرآن، عقاید و معارف، اجتماعی و فرهنگی، اخلاق و عرفان، حقوق و سیاست، اقتصاد و تاریخ می باشد. قرآن کتاب هدایت، اسلام ناب، امامت و انسان کامل، امر به معروف و نهی از منکر، انسان شناسی، تعلیم و تربیت، تاریخ معاصر ایران، آیین انقلاب اسلامی، استضعاف و استکبار، اقتصاد، تبلیغات (هنر و رسانه ها)، انتخابات، جایگاه زن، احزاب و گروه های سیاسی، جایگاه مردم، حکومت اسلامی و جهان اسلام، از جمله کتاب های ارائه شده در این برنامه است.

کانال رسمی قاریان قرآن ایران راه اندازی شد

کانال رسمی قاریان قرآن ایران، اولین کانال تخصصی هنر تلاوت قرآن کریم با هدف ترویج و نشر فرهنگ قرآنی راه اندازی شد. ارسال تلاوت های زیبا از قاریان مصری و ایرانی، معرفی کتاب های حوزه هنر تلاوت قرآن کریم و اطلاع از اخبار حوزه تلاوت قرآن کریم، از برنامه های این کانال تخصصی به شمار می رود. کاربران باید برای ورود و عضویت در کانال، نرم افزار تلگرام خود را به آخرین نسخه ارائه شده ارتقاء دهند. از اهداف تشکیل این کانال، انس با قرآن و ترویج فرهنگ استماع روح بخش قرآن کریم است. کاربران برای عضویت در کانال قرآن ایران که پنجره ای مجازی به دنیای هنر تلاوت قرآن کریم است، می توانند به نشانی https://telegram.me/avayeasemani مراجعه کنند.

اطلاعات تکميلي

  • تاریخ انتشار نسخه چاپی: چهارشنبه, 25 آذر 1394
  • صفحه در فصلنامه: صفحه 65
  • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 52
بازدید 14086 بار
شما اينجا هستيد:خانه