اندیشوران، پایگاه محققان حوزه علمیه (www.andishvaran.com)

شنبه, 30 آذر 1387 ساعت 16:25
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اشاره

پایگاه اندیشوران وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) یکی از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی این مرکز است که در سال 1387 راه اندازی شده است.

هدف از راه‌اندازی این پایگاه ایجاد فضایی مناسب برای اطلاع‌رسانی هر چه بهتر در زمینه معرفی محققان حوزه است. اطلاعات ارائه شده در این پایگاه حاصل زحمات تعدادی از محققان و فضلای حوزه است که در طول پنج سال گذشته جمع­ آوری  شده است.

این پایگاه در صدد است که همه محققان حوزوی را شناسایی و معرفی نماید و البته به دلیل عدم همکاری برخی محققان و یا عدم دست­یابی به بعضی از آنان، تعداد قابل توجهی از این عزیزان معرفی نشده­اند که امیدواریم ایشان نیز با مراجعه به پایگاه، نسبت به معرفی خود اقدام نمایند.

فصلنامه ره­آورد نور با توجه به رسالت اطلاع ­رسانی خود، مصاحبه­ای را با مدیر محترم این پایگاه، جناب آقای ملکی ترتیب داده است که در ذیل مشروح آن، از نظر خوانندگان عزیز می­گذرد.

 ♦ با تشکر از این­که وقت خود را در اختیار این نشریه قرار دادید، به عنوان اولین سؤال بفرمایید اهداف مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از راه‌اندازی پایگاه اندیشوران چه بوده است و از چه زمانی این کار آغاز شد؟

◊ ضمن تشکر از این­که فرصتی را در اختیار بنده قرار دادید، باید عرض کنم یکی از وظایف مهم این مرکز اطلاع‌رسانی صحیح در زمینه‌های مختلف علوم اسلامی است. از این رو، راه‌اندازی پایگاه‌های اینترنتی همچون: حوزه، مجلات تخصصی و امام علی(ع) در دستور کار دست اندرکاران قرار گرفته و تا کنون خدمات شایانی در این زمینه انجام شده است.

از ابتدای سال 1381 راه‌اندازی پایگاه اندیشوران هم با اهداف ذیل در دستور کار قرار گرفت:

 1. جمع‌آوری اطلاعات کامل محققان حوزه و اطلاع‌رسانی در این زمینه؛
 2. جلوگیری از صرف هزینه‌های موازی در زمینه جمع‌آوری اطلاعات محققان توسط مراکز مختلف؛
 3. ایجاد فضای مناسب شبکه­ای برای پیوند دادن کاربران با محققان حوزه.

از سال 1381 جمع‌آوری اطلاعات محققان آغاز شد و برای استفاده عموم در پایگاه حوزه www.hawzah.net)) قرار گرفت. با ارتقای سطح کمی و کیفی کار و به منظور زمینه­سازی برای راه‌اندازی پایگاه اندیشوران به رایزنی‌های مختلف با مراکزی که در این زمینه فعالیت داشتند، پرداختیم. بحمدالله استقبال خوبی از طرف مراکز مختلف صورت گرفت که در این خصوص می­توان از همکاری تنگاتنگ معاونت پژوهشی حوزه و مرکز پژوهش­های اسلامی صدا و سیما نام برد و من از همین جا از ایشان تشکر می­کنم.

تبادل اطلاعات با این­گونه مراکز ما را به بالاترین سطح از اطلاعات محققان رساند و زمینه را برای راه‌اندازی پایگاه اندیشوران آماده کرد. از این رو، کار تحلیل و طراحی پایگاه در سال 1386 انجام شد و هم اکنون تمامی اطلاعات موجود در پایگاه قرار داده شده است و برای استفاده عموم کاربران مهیا است.

آیا این پایگاه مختص پژوهشگران حوزه است یا دیگر پژوهشگران نیز می­توانند در آن عضو شوند؟

◊ آنچه در ابتدا به عنوان یک خلأ جدی پیش روی ما بود، عدم وجود یک فضای مناسب برای معرفی چهره‌های علمی حوزه در محیط اینترنت بود، و در تمام مراحل جمع‌آوری اطلاعات و تبادل آن با دیگر مراکز، محورِ کار ما محققان حوزوی بوده­اند؛ اما در نظر داریم به­زودی یکی از این دو کار را انجام دهیم یا این­که شرط حوزوی بودن را برای عضویت در پایگاه برداریم و یا این­که برای محققان غیر حوزوی نیز پایگاهی به همین شکل راه‌اندازی نماییم.

پس تنها شرط عضویت در پایگاه حوزوی بودن است؟

◊ خیر، از جمله شرایط اولیه عضویت در پایگاه اتمام پایه ششم حوزه و داشتن حداقل یک اثر پژوهشی چاپ شده در یکی از نشریات معتبر است و البته رعایت شرایط عمومی عضویت نیز لازم است که کاربر ضمن ثبت­نام به آن­ها متعهد خواهد شد.

چه نوع اطلاعاتی از پژوهشگران پایگاه آمده است و آیا همه اطلاعات آنان در اختیار کاربران قرار می گیرد؟

به وسیله فرم­های ده صفحه­ای همه اطلاعات شخصی و علمی هر محقق را جمع‌آوری کرده­ایم، این اطلاعات طبقه­بندی شده­اند و اطلاعات علمی و عمومی هر محقق در اختیار همه کاربران قرار می­گیرد و اطلاعاتی مثل شماره تماس یا اطلاعات خاص­تر افراد فقط درصورت نیاز مراکز و مؤسسات و با ضوابط خاصی در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

آیا یک پژوهشگر می­تواند خود از طریق اینترنت اقدام به عضویت در پایگاه و ارائه اطلاعات خود کند؟

◊ همان­طور که می­دانید این پایگاه اولین پایگاه خودروزآمد مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی است. ما این امکان را در پایگاه قرار داده­ایم که هر محقق بتواند مراحل عضویت، ورود اطلاعات و ویرایش آن را بدون حضور در مرکز و فقط از طریق اینترنت انجام دهد.

آیا ممکن است مراحل عضویت یک محقق را به­ اختصار توضیح دهید؟

◊ هر محقق پس از ورود به پایگاه می­تواند در قسمت عضویت، مشخصات خود را وارد کند. پس از بررسی صحت اطلاعات درج شده، نام کاربر و کلمه عبور مورد نیاز محقق به پست الکترونیکی او ارسال می­شود که به وسیله آن خواهد توانست صفحات مربوط به خود را از نظر ورود اطلاعات مدیریت کند.

آیا نظارت دقیقی بر کمیت و کیفیت اطلاعات وارد شده از طرف پایگاه اعمال می­شود؟

◊ چنان که می­دانید پایگاه‌هایی از این دست غالباً نظارت اولیه، یعنی تأیید یا ردّ همه اطلاعات وارد شده را انجام نمی­دهند؛ چرا که به خودروزآمد بودن پایگاه لطمه می­زند؛ اما کنترل روزانه همه اطلاعات وارد شده و همچنین ویرایش‌ها از مسلّمات این­گونه پایگاه‌ها است که ما نیز این کار را خواهیم کرد.

لطف کنید مهم­ترین قسمت­های پایگاه را به­طور خلاصه تشریح کنید؟

◊ ابتدا لازم است نکته مهمی را توضیح دهم؛ همان­طور که قبلاً هم اعلان کرده­ایم سعی ما این بوده است که در مرحله جمع‌آوری اطلاعات محققان، فرم‌هایی استفاده شود که از طریق آن بتوان به همه اطلاعات مورد نیاز از یک محقق دست یافت. از این­رو، محققانی که توسط این پایگاه معرفی شده­اند اطلاعات کامل آن‌ها توسط فرم‌های مربوطه جمع‌آوری شده است. پس می­توان مدعی شد که اطلاعات کامل هر محقق در اختیار پایگاه قرار دارد؛ اما در مرحله طراحی و راه‌اندازی پایگاه دو نکته قابل طرح است:

یکی این­که پس از طبقه ­بندی اطلاعات، مقداری از اطلاعات از دستور کار برنامه­ای خارج شده و به نسخه دوم پایگاه حواله داده شده است.

دوم آن­که قابلیت‌های بسیاری برای پایگاه اندیشوران در نظر بوده است که به حداقل آن بسنده کرده­ایم و بقیه آن را برای نسخه‌های دیگر پایگاه نگاه داشته­ایم. به همین جهت، قابلیت‌های قرار داده شده در پایگاه حداقل مواردی است که مورد نیاز کاربران است و ما به­زودی امکانات و برنامه‌های جدیدی را به پایگاه خواهیم افزود و به عنوان نسخه دوم ارائه خواهیم کرد.

اما در مورد معرفی قسمت‌های مختلف پایگاه باید عرض کنم که مهم­ترین بخش­های این پایگاه عبارت­ اند از:

1. صفحه اصلی پایگاه: این صفحه شامل مهم­ترین قسمت‌های پایگاه است، یعنی: جستجو، انواع فهرست‌ها، عضویت، درباره ما، گروه‌های علمی، فهرست تخصص‌ها و فهرست سازمان‌ها، معرفی محققان جدید، پرسش و پاسخ و مهم­ترین اخبار. اگر بخواهیم همه قسمت­های پایگاه را تشریح کنیم بسیار به طول می­انجامد. از این­رو، مهم­ترین قسمت‌های پایگاه را به­اختصار معرفی می­کنم:

2. انواع فهرست‌های محققان: در این پایگاه 4 نوع فهرست در نظر گرفته شده است که بر اساس آن می­توان به محقق مورد نظر دست یافت:

اول: فهرست الفبایی، که کاربرد آن روشن است.

دوم: فهرست بر اساس تخصص: هر محقق پس از ورود کلیه اطلاعات خویش می­تواند تخصص علمی خود را مشخص کند و حداکثر تخصص در پایگاه 3 تخصص در نظر گرفته شده است. با انتخاب هر تخصص، نام او در آن قسمت اضافه خواهد شد. بر این اساس، می­توان با مراجعه به فهرست تخصص‌ها فهرست محققان متخصص در آن علم را طبق حروف الفبا پیدا کرد.

سوم: فهرست بر اساس نام مراکز: با توجه به این­که بیشنر محققان با مراکز علمی و غیر علمی در ارتباط­اند این امکان را ایجاد کرده­ایم که هر محقق، مرکز مورد نظر خود را انتخاب کند و بر اساس این انتخاب، فهرستی از محققان هر مرکز در اختیارمان قرار می­گیرد و ما آن فهرست را ذیل نام آن مرکز آورده­ایم.

چهارم: فهرست ترکیبی: در این فهرست شما یک جستجوی پیشرفته را برای پیدا کردن محقق یا محققان مورد نظرتان انجام می­دهید. همچنین این امکان فراهم آمده است که می­توانید با انتخاب یک یا همه موارد ذیل، گزارش فرد یا افراد مورد نظرتان را دریافت کنید:

 1. انتخاب تخصص؛
 2. انتخاب مراکز؛
 3. انتخاب سطح تحصیلات حوزوی محقق؛
 4. انتخاب سطح تحصیلات دانشگاهی محقق.

در واقع شما می­توانید گزارش شخص یا اشخاصی را بخواهید که با یک تخصص مورد نظر در یک مرکز خاص مشغول فعالیت هستند و از جهت تحصیلات حوزوی و دانشگاهی نیز در یک سطح خاص باشند. چهار دامنه مذکور، کمک بسیار مهمی برای کاربران خواهد بود.

3. جستجو: یکی دیگر از قسمت‌های پایگاه، جستجو است که در صفحه اصلی پایگاه آمده است. امتیاز ویژه این قسمت آن است که با انتخاب هر حرف، ده مورد نام پیشنهادی با همان حرف تایپ­شده در صفحه ظاهر می­شود. از این­رو، نوشتن نام کامل محقق برای یافتن آن ضروری نیست و غالباً با نوشتن چند حرف، به نام محقق مورد نظرتان خواهید رسید.

4. گروه‌های علمی: در این قسمت در نظر داریم امکان ایجاد حلقه‌های علمی محققان را فراهم کنیم و از طریق آن محققان را در محیط اینترنت در تالاری علمی قرار دهیم/ این قسمت در دست تهیه است و جزئیات معرفی آن را به زمان دیگری وامی­گذارم.

5. صفحه عضویت: یکی دیگر از قسمت­های پایگاه، عضویت از طریق اینترنت است. کاربر محقق با ورود به این قسمت و پرکردن فرم اولیه و ارسال آن می­تواند داوطلب عضویت در پایگاه باشد. شرایط و راهنمای عضویت، در این صفحه آمده است.

6. صفحه شخصی هر محقق: برای صفحه شخصی هر محقق گزینه‌های ذیل در نظر گرفته شده است که با پر شدن آن‌ها توسط محقق، آن قسمت‌ها فعال می­شوند و کاربر می تواند از آن استفاده کند:

زندگی­نامه علمی، آثار علمی (اعم از کتب، مقالات و جزوات)، آثار رایانه ­ای و صوتی- تصویری، فعالیت‌های علمی و اجرایی، تحصیلات حوزوی و دانشگاهی، آلبوم تصاویر، دوستان، صندوق پیغام‌ها، اطلاعات اولیه ، نشانی اینترنتی و پست الکترونیکی.

همه گزینه‌های ذکر شده گویای کاربرد خود می­باشند. البته در مورد دو قسمت دوستان و پیغام­ها این توضیح لازم است که این دو قابلیت اختصاص به اعضای پایگاه دارد و کاربران غیر عضو نمی­توانند از این دو قابلیت استفاده کنند. هر محقق عضو می­تواند برای دیگر اعضا پیغام‌های مورد نظر خود را ارسال کند و به همین شکل می­تواند تعدادی از اعضا را به عنوان دوستان خود انتخاب کرده و در صورت تأیید آن‌ها نامشان را در فهرست دوستان محقق قرار دهد.

محقق می تواند دوستان خود را به عموم کاربران به نمایش در آورد و یا مخفی نگه دارد. در قسمت کتب، مقالات و دیگر آثار نیز این امکان قرار داده شده است که تصاویر موبوطه به هر اثر و در صورت امکان، فایل آن اثر پژوهشی در پایگاه قرارداده شود تا دیگر کاربران و محققان نیز از آن استفاده کنند.

اطلاعاتی که در معرض عموم قرار نمی­گیرد، چه نوع اطلاعاتی است و چگونه در اختیار مراکز قرار می­گیرد؟

◊ اطلاعاتی از قبیل نشانی منزل و شماره تلفن تماس مواردی هستند که عموم محققان علاقه­مند به عدم نمایش آن هستند. از این­رو، چنین اطلاعاتی به صورت عمومی نمایش داده نمی­شود و مراکز و مؤسسات در صورت نیاز می­توانند با ضوابط خاصی از این اطلاعات بهره­مند شوند/ البته ارائه اطلاعات به مراکز نیز شبکه­ای و از طریق اینترنت خواهد بود.

چه تعداد از محققان توسط پایگاه ورود اطلاعات شده­اند و در این مدت کوتاه استقبال محققان برای عضویت از طریق اینترنت چگونه بوده است ؟

◊ تا کنون بیش ار دو هزار مورد ورود اطلاعات شده است و این تعداد رو به افزایش است. آنچه برای ما جالب است، استقبال بی­نظیر محققان از این برنامه است. با این­که هنوز هیچ گونه تبلیغ جدی انجام نداده­ایم، اما سیر درخواست عضویت رو به افزایش است و روزانه تعداد بسیاری از محققان خواهان عضویت در پایگاه هستند.

به عنوان آخرین سؤال بفرمایید پایگاه در چه زمانی به­طور رسمی افتتاح خواهد شد و برنامه شما پس از افتتاح چیست؟

◊ در نظر است پس از تکمیل اطلاعاتی که در اختیار داریم، پایگاه را به صورت رسمی افتتاح کنیم و ان شاء الله این کار به­زودی انجام خواهد پذیرفت. آنچه در ادامه برای ما مهم است، چند چیز است:

 1. معرفی کامل پایگاه و اطلاع‌رسانی در این زمینه؛ چرا که با راه‌اندازی این پایگاه، نیاز بسیاری از مراکز و افراد در این جهت مرتفع می گردد و جلوی بسیاری از موازی­کاری‌ها و صرف هزینه‌های موازی در این زمینه گرفته می شود.
 2. ارائه پیشنهادات جدید به محققان برای ایجاد حلقه‌های علمی و به مراکز علمی برای استفاده از استعدادهای مختلف محققان.
 3. سومین کاری که پرداختن به آن ضروری است، سوق دادن پایگاه به سمتی است که در آن بتوانیم در یک برنامه هدفمند و حساب شده بسیاری از مشکلات آماری حوزه را که از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، حل نماییم.

در پایان، ضمن تشکر از حضرتعالی به دلیل وقتی که در اختیارمان قرار دادید، اگر نکته­ای به نظرتان می­رسد که بیان آن لازم است، ارائه بفرمایید؟

◊ در پایان، برخود لازم می­دانم از تمام عزیزانی که در این مدت همراه ما بودند و در به ثمر رسیدن این کار بزرگ ما را یاری کردند، مدیران محترم مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و پرسنل فعال بخش اندیشوران صمیمانه تشکر کنم. همچنین از همه محققان صاحب اثر دعوت می کنم با مراجعه به پایگاه و عضویت در آن ما را در اطلاع‌رسانی هرچه بهتر یاری نمایند.

اطلاعات تکميلي

 • تاریخ انتشار نسخه چاپی: دوشنبه, 25 آذر 1387
 • صفحه در فصلنامه: صفحه 38
 • شماره فصلنامه: فصلنامه شماره 24
بازدید 12564 بار
شما اينجا هستيد:خانه آرشیو فصلنامه شماره 24 (پائیز 1387) اندیشوران، پایگاه محققان حوزه علمیه (www.andishvaran.com)